W Łodzi trudniej będzie wsiąść do tramwaju lub autobusu z rowerem? Taka uchwała ma trafić na sesję

Wieści z mediów to dział w którym możecie zamieszczać linki, fragmenty artykułów - pamiętając o zachowaniu informacji o autorze tekstu czy zdjęcia. Szanujmy prawa autorskie!
Awatar użytkownika
Diodek_pl
Moderator
Moderator
Posty: 287
Rejestracja: 02 lip 2017, 01:51
Mieszkam w: Łódź
Imię: Michal
Kontakt:

W Łodzi trudniej będzie wsiąść do tramwaju lub autobusu z rowerem? Taka uchwała ma trafić na sesję

Post autor: Diodek_pl » 24 sty 2020, 12:54

Jest projekt uchwały, która ograniczy prawa pasażerów MPK Łódź przewożących rowery. Zakłada, że cykliści będą musieli stać przy rowerach i zawsze ustąpić miejsce wózkom. Nie będą też mogli wsiąść do każdego pojazdu.
Na najbliższą sesję rady miejskiej trafi projekt uchwały mocno ograniczającej przewóz rowerów w tramwajach i autobusach.
Zgodnie z projektem przewóz ma być możliwy tylko w pojazdach, które mają na to wyznaczone miejsce. Rower będzie musiał być zawsze przypięty. Do tego cyklista będzie musiał ustąpić swoje miejsce, jeśli do pojazdu wsiądzie niepełnosprawny lub rodzic z wózkiem. Nie dostanie wtedy zwrotu za skasowany bilet.

Obecnie rowery można przewozić w MPK, ale za potencjalne szkody odpowiada cyklista. Trzeba też przypiąć rower, jeśli jest odpowiedni uchwyt.

Autorem projektu zmian jest radny Krzysztof Makowski, przewodniczący Komisji Transportu i Ruchu Drogowego . Ale popierają go przede wszystkim związkowcy z MPK.

Sam Makowski tłumaczy, że uregulowanie wielu spraw jest konieczne. - Do tej pory nie było ustalonego pierwszeństwa między rowerami, wózkami dziecięcymi i wózkami inwalidzkimi. Teraz zostanie to uporządkowane - podkreśla.

Projekt uchwały ma trafić pod obrady komisji i na sesję rady miejskiej w najbliższą środę.

Łódzkie MPK nie ma danych ilu pasażerów wozi rowery. W ostatnich latach odnotowano dwa przypadki, gdy rower spowodował szkody.

- To jest znikoma liczba - przyznaje Bartosz Stępień z łódzkiego MPK. - Jednak kierowcy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo pasażerów i boją się, że w razie gwałtownego hamowania czy kolizji rower może być niebezpieczny - tłumaczy.

Hubert Barański z działającej na rzecz rowerzystów fundacji Fenomen przyznaje, że sprawa przewozu rowerów w autobusach i tramwajach jest skomplikowana.

Niektóre aspekty projektu, takie jak obowiązek stania przy rowerze bardzo mu się podobają. - Jeśli rowerzysta wstawia rower i sam siada gdzieś dalej, to taka sytuacja jest naganna - podkreśla Barański. Jego wątpliwości budzi prawo do wyproszenia rowerzysty z pojazdu bez możliwości uzyskania zwrotu za bilet.

- A co będzie jeśli rowerzysta będzie wiózł na siodełku małe dziecko, które z jakiegoś względu będzie chciał wziąć do autobusu. Ma z nim wysiąść i ustąpić innemu dziecku, tylko dlatego, że jest wiezione w wózku? - pyta Barański.

Podkreśla jednak, że pasażerowie przewożą czasem inne duże, i potencjalnie niebezpieczne przedmioty. - Widziałem pasażera ze stołem albo choinką. Taki stół też może być ciężki, a nikt przewozu stołów nie reguluje - podkreśla.

Przewóz rowerów w pojazdach MPK jest dozwolony od 2011 r. Cykliści korzystają z tego prawa rzadko.
Przed laty specjalny autobus z miejscem na rowery podstawiano na trasie do Łagiewnik, ale zrezygnowano, bo zainteresowanie było małe.
źródło : https://lodz.naszemiasto.pl/w-lodzi-tru ... c1-7522761
Ogniwa 18650 - Wszystko co musisz wiedzieć o akumulatorach 18650
Ogniwa z depakietu Test ogniw 18650 z Allegro i OXL.
Kody z Chin Kody rabatowe Aliexpress i inne Chińskie sklepy, zniżki na latarki Convoy i nie tylko.

ODPOWIEDZ